Sportivii clubului ACS Logic Delta la Festivalul Internațional de Șah ”Trofeul Litoralului”

Sportivii clubului ACS Logic Delta la Festivalul Internațional de Șah ”Trofeul Litoralului”

Sportivii clubului ACS Logic Delta la Festivalul Internațional de Șah ”Trofeul Litoralului”

În perioada 25.06-04.07.2021, în stațiunea Eforie Nord din județul Constanța , a avut loc Festivalul Internațional de Șah ”Trofeul Litoralului ” – ediția XXX, organizat de Clubul Sportiv Tinerii Maeștri București și omologat de F.R.Șah și Federația Internațională de Șah.
La acest festival au participat aproximativ 200 de jucători de șah de toate vârstele , juniori și seniori din : România, Republica Moldova, Rusia și Belarus.
Tulcea a fost reprezentată de următorii sportivi ai clubului de șah A.C.S. Logic Delta: Laurențiu Sarighioleanu (Turneu OPEN), Sofia Borisov (Turneu OPEN), Diță Maria Del Carmen (Turneu U10), Spiridon Antonia (Turneu U10) și Bădulescu Evelyn (Turneu U10).
Pentru sportivii noștri acest concurs a fost și un test de verificare înaintea participării la Campionatele Naționale de Șah pe Echipe de Juniori, care vor avea loc la Iași, în perioada 12-20.07.2021. Chiar dacă, nu au reușit să ocupe un loc pe podium, sportivii noștri au demonstrat că, sunt pregătiți pentru a participa la Campionatele Naționale de Șah pe Echipe, unde sperăm să obținem medalii.
De remarcat este evoluția lui Laurențiu Sarighioleanu, care în cele 8 runde de joc, a pierdut doar o singură partidă, în fața multiplului campion național al Republicii Moldova, acumulând la finalul competiției 5,5 puncte.
Felicitări copii pentru rezultatele obținute în această competiție!
Succes la Campionatele Naționale de Șah pe Echipe de Juniori!
M.S.

vizualizari 162 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *